OTOMATİK SULAMA SİSTEMİ

Otomatik Sulama Sistemleri

Bitkisel peyzaj uygulama projesine uygun olarak, yeşil alanların pop-up sistemli bahçe sulama projesi hazırlanır. Uygulama tekniği önceden belirlenerek hazırlanan sulama projesinin , malzeme ve işçilikli olarak firmamız tarafından uygulaması yapılır.

Pop-up sistemli bahçe sulama sistemlerinde , manuel ve bilgisayar sistemli iki farklı uygulama vardır. Kullanıcının isteği doğrultusunda alana uygun sistem belirlenir ve buna göre proje ve uygulama çalışması yapılır.

Sulama sisteminde kullanılacak malzemelerin ve işçiliğin kalitesi , bu sistemden alacağınız verimi şüphesiz ki çok etkileyecektir. Firmamız bahçe sulama proje ve uygulamasının, bitkisel peyzaj alanları için önemini bilmekte, bu bakımdan sulama işini şansa bırakmadan kendi bünyesinde ,bu hizmeti de en üst düzeyde vermektedir.

Otomatik Sulama Sistemleri

Otomatik Sulama Sistemi Nedir?

Sulama hortumuna ve personele ihtiyaç duyulmadan, bahçenizde bulunan çim ve bitkilerinizin ihtiyacı olan suyun otomatik olarak, istenen miktarda ve zamanlarda otomatik olarak verilmesini sağlayan sisteme denir.

Otomatik Sulama Sistemi Nasıl Çalışır ?

Sulama zamanlayıcılarının kontrol ettiği Selenoid (Elektrik & Pilli) vanalar, istenen bölgedeki su geçişini kontrol eder ve bu vanaların üzerine monte edilen Ana boru ve ekleme malzemeleri sayesinde su geçişi başlar ve tasarlanan noktalardaki sprey başlıklar sulama işlemini gerçekleştirir.

Zamanlayıcılar Elektrikli veya Pilli olarak talep ve olanaklar doğrultusunda seçilebilmektedir. Arazi Çim ve Bitki-Ağaç sulama olarak 2 Ayrı yöntem ile sulanabilmektedir.

• Çim sulama sistemi için Sprey Başlıklar
• Bitki Sulamak için İse Damlama Sulama Boruları Kullanılır

Sistemde Kullanılan Ana Malzemeler Nelerdir ?

• Boru ve Ekleme malzemeleri
• Sprey başlıklar
• Damlama boruları
• Selenoid vanalar
• Zamanlayıcılar
• Sulama sensörleri

Otomatik Sulama Sistemi Montajı Nasıl yapılır?

Öncelikle otomatik sulama yapılacak toprak yüzey yaklaşık 25 cm derinlikte ve 15cm eninde kazılmaktadır. Kazılan kanala gömülen boruların üzerine sırasıyla ;

• Boru ve Ekleme Malzemeleri
• Sprey başlıklar
• Damlama Boruları
• Selenoid Vanalar
• Zamanlayıcılar
• Sulama Sensörleri

gibi elemanlar sırasıyla monte edilerek, otomatik sulama sistemi bölüm bölüm tamamlanmaktadır. İşlem sonunda toprak üzerinde sulama işlemi sırasında hortum ve diğer parçalarını göremezsiniz.

Otomatik Sulama Sistemleri

Sprey Başlıklar – Rotor Fıskiyeler

Otomatik sulama sistemlerindeki suyun basıncı sayesinde yeryüzüne çıkarak önceden ayarlanan yarıçaplarda suyu püskürterek çim yüzeylerde eşit bir sulama sağlamaktadır. Sulama işlemi bittiğinde tamamen yüzeye gömülürler.

Sprey fıskiyeler 2’ye ayrılırlar.

• Sprey Fıskiyeler
• Rotor Sprey Fıskiyeler

Sprey Pop-up fıskiyeler sprey spreyler bir nozul ve bir gövdeden oluşur ve 1 mt. ile 9,1 mt arasında belirli bir alanı sular. Rainbird ve Hunter çok çeşitli nozul ve sprey gövdesi çözümleri sunmaktadır.

Rotor Sprey Fıskiyeler İse 8mt. İle 60mt arasındaki belirli bir alanı sular. Özel ayar anahtarı sayesinde açı ve atış ayarları yapılabilmektedir.

Doğru sprey gövdesi ve nozul kombinasyonu bitki türü, toprak türü ve alanın şekli dikkate ele alınıp doğru modelle eşleştirilerek bulunur.

Otomatik Sulama Sistemleri

Vana Kutusu ve Selenoid Vanalar

Otomatik sulama sistemlerindeki suyun açılma ve kapanma işlemini, akış debisini otomatik olarak kontrol eden ana elemanlardır. Kontrol vanaları sulama sisteminizin kalbidir. Düşük debiden yüksek debiye, temiz sudan kirli suya ve düşük basınçtan yüksek basınca kadar, işinizi görebilecek ve yıllar boyu güvenilir şekilde çalışacak bir vana vardır. Sulama kontrol ünitesi tarafından yönetilmektedir. Pilli ve Elektrikli olarak 2’ye ayrılırlar.

Kontrol ünitesinin elektrikli veya pilli olarak seçimi sonrasında ana boru çaplarına göre çeşitleri bulunmaktadır.

Otomatik Sulama Sistemleri

Zamanlayıcılar

Kontrol Üniteleri Otomatik Sulama Sisteminin beynidir. Programlanan çalışma zamanlarına uygun şekilde, belirlenen sulama bölgelerini açar ve kapatır. Düzgün programlanan kontrol üniteleri peyzaj alanının ideal sulama zamanında doğru miktarda su almasını garantiler. Doğru kontrol üniteleri seçilmesi tipik olarak sistemde ihtiyaç duyulan bölge sayısına ve gelecekte bölge sayısının artırılmasına veya azaltılmasına bağlıdır.

Zaman Saatleri 2’ye Ayrılırlar.

• Pilli Sulama Zamanlayıcıları
• Elektrikli Sulama Zamanlayıcıları


Otomatik Sulama Sistemleri

Sensörler

Otomatik Sulama Sistemleri yağmurlu günlerde sensörler sayesinde gereksiz sulamayı keserek erteleme imkanına sahiptir. Spesifik bir malzeme olması sebebi ile müşteri talepleri doğrultusunda sisteme eklenebilir.

Otomatik Sulama Sistemleri